Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Ochotnicza Straż Pożarna

Historia

Historia OSP Lubla

Ochotnicza Straż Pożarna w Lubli jest umundumwana, Wyposażoną W specjalistyczny sprzęt, organizacją spoleczną, przeznaczoną w szezególności do Walki z pozarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ma bogatą historie. Jak podaje kronika została zalożona przez naszych poprzedników w 1900 r. Jej zalożycielem był prawdopodobnie Franciszek Mijal. Brak jest danych o pierwszym komendancie W latach 1900-1914. Od 1914 do 1930 r. funkcje ta pelnił wlasnie Franciszek Mijal. Od roku 1930 komendantem byl Stanislaw Dominik. Po jego śmierci naczelnikiem zostal Stanislaw Kowa1czyk. A Funkcje prezesa pelnili Jan Bajgrowicz, później Władysław Glód i Czesław Koś.

Obecne naczelnikiem jest Świstak Grzegorz, a prezesem Miśkowicz Stanisaw. Kronika podaje, że gdy W 1902 r. plonął Frysztak, OSP z Lubli brala udział W gaszeniu ognia.. Posiadała 0na Wtedy  ręczną sikawkę powożoną wozem konnym, do obsługi której  potrzeba było czterech strażaków. Podczas działań wojennych  Lubla znalazła sie na linii frontu i straż przestała działać. Dopiero W  1946 r. wznowiła działalność. Zostala Wybudowana drewniana  remiza. Jak na tamte czasy byla Wystarczajaco duża, gdyż pomieściło sie w niej przeznaczona W  1955 r. dla OSP wLubi motopompa. Niedługo później remiza zostala przez nieznanych sprawców  okradziona i zdewastowana. Wówczas wydzierżawiono pomieszczenia na przechowanie sprzetu  W kółku rolniczym. W lataeh 70-tych rozpoczęto starania o budowe nowej remizy. Pierwszy  material zostal zakupiony na ten cel z
dobrze  prosperujacego Kółka Rolniczego.Dalsze starania poczynił pełniący 0d 1948 r. funkcje prezesa Wladysław Glód i naczelnik Stanisław Dominik, a po jego śmierci Stanisław Kowalczyk. Zakupiona zostala działka pod budowe remizy w miejscu gdzie 0becnie znajduje sie zajezdnia PKS. Ze wzgledu na przepisy budowlane nie otrzymano zgody i pozwolenia na budowe remizy na tej działce. Wtedy uwczesny Naczelnik Gminy Pan R. Lisak umożliwił zamiane dzialek i rozpoczęła sie budowa remizy W obecnym miejscu. Budowa remizy została zakończona w 1978 r. W 1986 r. Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Rzeszowie przydzieliła jednostce samochód Marki Żuk, który służył do 2005 r.

w 1994 r. został ufundowany sztandar dla OSP w Lubli ze środków podarowanych przez społeczeństwo , jak i wypracowanych przez strażaków. W 1999 r. zakupiono nowoczesną motopompę. Od roku 2005, jednostka OSP w Lubli dysponuje specjalistycznym samochodem bojowym.
 W 2010 roku obchodzimy 110-lecie działalności. Z tej okazji sztandar naszej  jednostki został odznaczony Złotym Znakiem Związku za zasługi dla  pożarnictwa. Druhowie z naszej jednostki czynnie uczestniczą we wszystkich  akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie naszej gminy i poza nią czego  przykładem są wyjazdy do pożarów we wsi Sieklówka, pożaru lasu w Bierówce  (gmina Jasło). Podczas powodzi w 1997 r.
 Druhowie z naszej jednostki zabezpieczali i umacniali wały  przeciwpowodziowe w gminie Borowa koło Mielca, a w 2010 r. w gminie  Gorzyce koło Tarnobrzega. Współpracują ściśle z innymi Jednostkami OSP  działającymi na teranie gminy Frysztak, współuczestniczą w akcjach  ratunkowych. Poza działalnością statusową strażacy czynnie włączają się w  życie wsi i parafii.

Przejawem tego jest udział druhów w uroczystościach kościelnych jak: Wielkanoc trzymanie straży przy grobie Pańskim, udział w procesjach rezurekcyjnej, Bożego Ciała.
Straż jest jakby na zawołanie. Służy pomocą w różnych akcjach na rzecz kościoła, parafii pracuje także społecznie na rzecz wsi. Lubelscy strażacy biorą udział w gminnych i powiatowych zawodach strażackich, gdzie zajmują wysokie pozycje. Prowadzona jest takzę współpraca ze Zespołem Szkół w Lubli poprzez m.in. organizowanie pokazów strażackich Pogadanek z dziećmi i młodzieżą na tematy bezpieczeństwa i ochrony P.Poż, przygotowanie uczniów do konkursów na temat wiedzy pożarniczej.

W konkursach tych nasza młodzież Zajmuje corocznie czołowe miejsca, zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym.
W 2009 r. powstała Młodzieżowa Drużyna Chłopców do lat 18. Noszenie munduru strażackiego jest zaszczytem, honorem ale i zobowiązaniem. Obecnie nasza jednostka liczy 54 członów powyżej 18 lat.
Na podkreślenie zasługuje fakt przychylności władz gminy, a w szczególności Wójta  I Rady Gminy Frysztak dla OSP Lubla czego dowodem jest przeznaczenie środków finansowych na działalność straży. Środki te jednak ze względu na ograniczone możliwości budżetowe gminy są niewielkie. Obecnie marzeniem Jednostki jest doposażenie w nowoczesny sprzęt gaśniczy i ratunkowy. Ochotnicza Straż Pożarna w  Lubli działa w myśl hasła: ,,Bogu na cześć Ludziom na pożytek''.